Szukaj motywu

Wg Kategorii

Kolaż ze zdjęć - świetny pomysł na dekorację ścian w twoim domu

Opublikowano: 2019-03-25 12:01:59
Kategorie: Inspiracje wnętrz , Poradniki

Znudzony zwykłymi dekoracjami ścian? Potrzebujesz czegoś nowego, co nada wyrazu twojemu wnętrzu, będzie cieszyło oko i pomagało wrócić do najlepszych wspomnień? Postaw na kolaż zdjęć na ścianie, który jest bardzo modnym rozwiązaniem zdobywającym coraz więcej zwolenników. Jak wykonać prosty kolaż i jak zrobić to dobrze? Nie wiesz? Czytaj dalej!

Kolaż ze zdjęć

Co to jest fotokolaż i jak dobrze go wykonać

Samo pojęcie kolaż ma swoje korzenie we francuskim słowie collage, które oznacza sklejanie. Jest to nic innego jak jedna z technik artystycznych, która polega na łączeniu ze sobą różnych elementów – materiałów, zdjęć, tworzyw itd. tradycyjnie naklejanych na płótno lub papier. Co to jest fotokolaż?

Fotokolaż to połączenie ze sobą wybranych fotografii, które staną się ciekawą ozdobą ścian lub innych powierzchni w naszym domu lub mieszkaniu.

Jeśli chcemy stworzyć fotokolaż – zamówić go w formie FotoObrazu, kilku zdjęć, z których zrobimy dekorację lub w innej formie, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Każdy kolaż to pewnego rodzaju opowieść o twojej przeszłości, dlatego wybierając fotografie zastanów się nad tym, jaki jest ich motyw przewodni. Nie mieszaj najróżniejszych zdjęć, które nie mają żadnego punktu wspólnego, który tworzy wyjątkową historię. Możesz przykładowo wybrać:
- wspomnienia ze wspólnych wakacji;
- zdjęcia ślubne/weselne;
- wizerunki wszystkich członków rodziny;
- fotografie pokazujące rozwój dziecka/dzieci;
- zdjęcia przedstawiające cię w czasie spędzania czasu hobbystycznie.

Fotografie dobrze wyglądają obok siebie, jeśli cechują się zbliżoną jakością. Zdjęcia niskiej jakości nie sprawdzą się na żadnym kolażu. Pamiętajmy również o tym, że jeśli będziemy łączyli fotografie dobrej jakości wykonane przez nas np. z fotografiami z sesji od profesjonalnego fotografa, różnica będzie niekorzystnie działać na efekt końcowy.

O czym jeszcze pamiętać? By nie zestawiać ze sobą gryzących się kolorów. Przemyślany kontrast będzie przyciągał uwagę – brak dopasowania również, ale powodując uczucie niesmaku. Zbyt duża rozbieżność kolorystyczna wśród zdjęć nie jest wskazana. By stwierdzić, czy fotografie pasują do kolażu, ułóż je obok siebie i zastanów się, który kolor jest przewodni oraz jaka jest temperatura barwowa. Jeśli zdecydujemy się na fotokolaż z kilku zdjęć, musimy bardzo uważnie sprawdzić ich kolorystykę – jeśli będzie to kolaż z dziesiątek zdjęć, nie musimy podchodzić do sprawy tak rygorystycznie.

Pomysł na kolaż z zdjęć - najlepsze inspiracje

Fotokolaż 1 - inspiracje
Fotokolaż 2 - inspiracje

Fotokolaż – zdjęcia XXL można przymocować do ściany tworząc wybraną przez siebie formę, łatwo modyfikując jej wielkość i końcowy efekt. Świetny pomysł na szybką dekorację np. w pokoju nastolatka, dziecka czy w sypialni. Ze względu na formę, nie polecany do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Poza księżycem, możemy stworzyć np. głowę Myszki Mickey, gwiazdę, serce bądź wybrany kraj. Zdjęcia mogą na siebie nachodzić, co ułatwia stworzenie wybranego kształtu.

Fotokolaż 3 - inspiracja

Doskonały pomysł na kolaż do pokoju nastolatka. Wydrukowane zdjęcia przypominające wyglądem te z Instagrama lub innych portali społecznościowych przyczep za pomocą specjalnych mocowań w równych odstępach, tworząc dekorację na całą wielkość ściany. W środku powieś lustro bądź inną większą dekorację, która przełamie prostotę całej aranżacji. Każde ze zdjęć możesz także podpisać datą lub inną informacją, która po latach pomoże ci przypomnieć sobie jego historię.

Fotokolaż 4 - inspiracja
Fotokolaż 5 - inspiracja

Kolaż to również doskonały pomysł na FotoObraz. W tym przypadku musimy wcześniej przygotować kolaż, który zostanie wydrukowany na specjalnym płótnie i naciągnięty na drewnianą ramę. Taka forma prezentuje się bardziej elegancko, jest trwała i pozwala na szybką zmianę dekoracji.

Fotokolaż 6 - inspiracje
Fotokolaż 7 - inspiracje

Jak jeszcze wykorzystać modne i nowoczesne FotoObrazy? Wieszając je obok siebie w bliskiej odległości, tworząc jedno, spójne dzieło. Kolaż z obrazów daje nam wiele możliwości – możemy łatwo zmienić aranżację, przestawić je wedle naszego uznania lub zdjąć, jeśli poczujemy, że na ścianie dzieje się zbyt dużo.

Fotokolaż 8 - inspiracje

Jeśli podoba nam się forma FotoObrazów, możemy urozmaicić zdjęcia np. obrazami z cytatami. W ten sposób poza miłymi wspomnieniami, wyrazimy również własne przekonania. W tym przypadku widać FotoObrazy o tej samej wielkości zawieszone w równych odległościach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie nieco zaszaleć i np. umieścić słowo klucz w środku, a wokół niego wasze najpiękniejsze zdjęcia.

Fotokolaż - najlepsze pomysły

Jak zrobić fotokolaż

Nie musimy być profesjonalnymi grafikami, by samodzielnie wykonać fotokolaż ze zdjęć, który ozdobi nasze ściany. Jeśli chcemy stworzyć go z FotoObrazów, wystarczy zamówić je w odpowiednim rozmiarze – podobnie w przypadku dekoracji z pojedynczych fotografii. Trudność pojawia się wtedy, gdy chcemy wykonać kolaż wydrukowany na jednym FotoObrazie. Nie jest to jednak coś, czego nie nauczycie się zaledwie w kilka minut!

Najłatwiej skorzystać z jednego z bezpłatnych programów, które wykonają całą pracę za nas. Całość zadania polega zazwyczaj na wgraniu wybranych fotografii i ułożeniu ich według proponowanego wzorca bądź zrobieniu to samodzielnie. Możemy nawet dodać różne napisy, cliparty i inne detale, zależnie od opcji udostępnionych przez producenta. Jednymi z bezpłatnych programów do tworzenia kolaży są Shape Collage, Picture Collage Maker Pro czy Magic Collage. Jeśli nie chcecie pobierać ich na swój komputer, możecie skorzystać również z aplikacji online takich jak kizoa.pl, photofancy.pl czy fotoram.io.

Kolaż - metody wykonania

Fotokolaż – wydruk zdjęć lub modny fotoobraz

Fotokolaż to wspaniały pomysł na ozdobienie mieszkania lub domu praktycznie dowolnymi zdjęciami. Możemy wybrać nasze fotografie lub postawić na abstrakcję, krajobrazy czy inne elementy, które zestawione w odpowiedni, przemyślany sposób będą zdobiły nasze ściany. Pamiętajcie o tym, że liczy się pomysł, ale również dobór kolorystyki, jakości fotografii czy ich tematyki. Który z pomysłów najbardziej przypadł wam do gustu? Może macie własne inspiracje przy tworzeniu kolaży ze zdjęć?

Podziel się tym

Dodaj komentarz

 (with http://)