Szukaj motywu

Wg Kategorii

Fototapeta z motywem – naucz się dobierać rozmiar i temat dekoracji ściennych

Opublikowano: 2018-09-18 13:55:22
Kategorie: Poradniki

Fototapety z motywem są trendem w aranżacji wnętrz od wielu lat i jak na razie, zwiększają tylko swoją popularność. Nie ma się czemu dziwić! Fototapeta pasuje do salonu, do kuchni, sypialni, pokoju dziecka, a nawet do łazienki! Jak jednak dopasować jej rozmiar i styl do wnętrz? Czy powinniśmy kierować się wyłącznie swoim gustem, czy istnieją zasady, dzięki którym nie będziemy rozczarowani po przyklejeniu dekoracji do ściany? Czytajcie, a przekonacie się, ile można zmienić dzięki wiedzy!

Fototapeta z motywem

Fototapeta z motywem, a rodzaj pokoju

Każda dekoracja ścienna powinna być dostosowana do wnętrza. Nie chodzi tutaj wyłączenie o sam motyw, ale również o jej jakość. Do wnętrz o podwyższonej wilgotności i ryzyku zabrudzenia musimy wybierać bardziej oporne produkty – np. tapetę winylową, którą można przemywać w razie zabrudzenia.

W sypialni zależy nam przede wszystkim na wprowadzeniu spokoju i nastroju do odpoczynku. Z tego powodu doradzamy wybór motywu związanego z naturą np. fototapety niebo. Świetnym wyborem są subtelne abstrakcje czy modne napisy. Tutaj możemy postawić również na krajobraz, ale nie powinien być dynamiczny ani o krzykliwej kolorystyce. Podobnie jak w salonie sprawdzą się fototapety imitujące cegłę, drewno, kamień oraz inne materiały wykończeniowe. Wykorzystanie w ten sposób dekoracji ściennych to duża oszczędność czasu i pieniędzy! W końcu montaż fototapety może być wykonany przez każdego z nas, a kładzenie kamienia czy cegieł nie należy już do najłatwiejszych zadań i wymaga zatrudnienia fachowca.

Przechodząc płynnie do salonu, poza imitacją modnych materiałów wnętrzarskich, w tym pomieszczeniu dozwolone jest praktycznie wszystko. Wiele zależy od rozmiaru wnętrza oraz jego aranżacji, gdyż duże nagromadzenie detali sprawia, że fototapeta automatycznie powinna być nieco prostsza, by stać się idealnym tłem do mebli. Fototapeta Paryż, Londyn czy z innym miastem wprowadzi nas szybko w wielkomiejski klimat. Tak naprawdę jeśli nie mamy pomysłu na styl we wnętrzu, to dekoracja ścienna może stać się naszym wybawieniem i odpowiedzią na wszystkie bolączki.

Fototapeta do przedpokoju, do kuchni i do łazienki będzie wybierana na podobnej zasadzie. Nie przesadzajmy z ilością kolorów, nagromadzeniem szczegółów czy tematyką. Dobrą praktyką jest dopasowanie stylów dekoracji do siebie – przykładowo jeśli w salonie postawiliśmy na fototapetę konie, ten sam motyw w formie obrazów na płótniezdjęć czy naklejek powinien znaleźć się również w innych pomieszczeniach.

Pokój dziecięcy to pole fantazji dla rodziców i ich dzieci. Począwszy od fototapety z niebem, aż po motywy z bajek, z ulubionymi bohaterami książek wraz z cytatami czy po prostu imitacją materiału wykończeniowego. U najmłodszych jak i starszych dzieci królują naklejki ścienne, które doskonale wyrażają charakter i upodobania. Więcej o dekoracjach ściennych dla dzieci możecie przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie.

Fototapeta pasująca do funkcji wnętrza

Fototapeta z motywem – 5 najpopularniejszych stylów wnętrz w Polsce

Co roku najpopularniejsze portale branżowe przeprowadzają ankiety na temat tego, jakie kochamy wnętrza. Dla Polaków nadal bezkonkurencyjny pozostaje styl skandynawski, który cechuje się prostotą, nowoczesnością i nastawieniem na naturę. Mieszkanie czy dom urządzone w tym stylu to doskonała okazja do wykorzystania fototapet z motywem lasu, łąki, liści czy innych elementów przyrody, które nie narzucają się swoją kolorystyką, a spójnie współgrają z wnętrzem. W stylu skandynawskim królują również cytaty, które można wykorzystać do wyrażenia swoich myśli. Jeśli chcemy podkreślić nasz charakter, dodać wnętrzu nieco życia, świetnym pomysłem jest zamówienie fotodekoracji z geometrycznym wzorem i kontrastowymi kolorami.

Drugie i trzecie miejsce zajmują styl nowoczesny i loftowy, nazywany również industrialnym. Do pierwszego z nich będą pasowały dekoracje ścienne praktycznie z każdym motywem. Wnętrza są bowiem dosyć surowe, minimalistyczne, stając się doskonałym tłem do nadzwyczajnej dekoracji ściennej, np. fototapety 3D. Z tego powodu możemy zarówno postawić na fototapetę ryby czy z innym motywem zwierzęcym lub wręcz odwrotnie – wybrać modne abstrakcje, które podkreślą naszą oryginalność.

Wizytówką stylu loftowego jest cegła. Strzałem w dziesiątkę będą zatem fototapety z cegłą czerwoną lub białą. Biel jest częściej wybierana szczególnie do małych przestrzeni oraz w przypadku aranżacji, którym nie chcemy nadawać ostrego pazura. Loft to również beton, motywy miejskie czy nawet zdjęcia przedstawiające rury. Jeśli nie wiemy, jakie fototapety do loftu będą najlepsze, przypomnijmy sobie jego genezę – wywodzi się ze starych, opuszczonych fabryk. Co mogło tworzyć klimat w takich przestrzeniach?

Poza powyższymi stylami, modne są również styl klasyczny, prowansalski i orientalny. Klasyczny styl to miejsce na fototapetę z motywem miasta, szczególnie przedstawiającego starówkę – fototapeta Paryż, Rzym czy inna, która przeniesie nas w romantyczne miejsce z historią. Prowansja to miejsce na motyw lawendy, pięknych widoków oraz drewna. Styl orientalny podkreślą wszystkie fototapety przedstawiające miasta wschodnie czy tamtejsze motywy takie jak smoki czy nawet mandale, jeśli podoba nam się klimat Indii.

Fototapeta pasująca do stylu wnętrza

Co z rozmiarem – czyli obliczamy kąt patrzenia

Niekiedy zdarza się, że pomimo przemyślenia wzoru fototapety do salonu czy innego wnętrza, po przyklejeniu nie otrzymujemy efektu, jakiego się spodziewaliśmy. Przyczyną może być nasz kąt widzenia, ponieważ oko ludzkie najlepiej widzi wtedy, gdy nie przekracza on 25o. A jak dzieje się w pozostałych przypadkach?
- 1o – widzenie ostre,
- do 25 o – doskonała ostrość,
- 25-60 o – średnia ostrość,
- 60-120 o – widzenie peryferyjne.

Fototapeta dopasowana do rozmiaru wnętrza

Jak te dane odnoszą się jednak do fototapety? Im większy kąt patrzenia, tym nasza ostrość spada, oczy biegają po obrazie, musimy się cofać, by objąć całość wzrokiem. Z tego powodu dobierając motyw i rozmiar dekoracji, musimy zastanowić się, jak i z jakiej odległości będzie ona oglądana. Jeśli fototapeta Paryż zawiera dużo detali, nie musimy obejmować ją wzrokiem w całości, gdyż nawet przyglądanie się jej z bliska będzie ciekawym doświadczeniem. Jeśli jednak stawiamy np. na fototapetę 3D, która zachwyca dopiero z daleka, jesteśmy ograniczeni przez rozmiar pomieszczenia. Jak jednak się o tym przekonać?

Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie rysunku pomieszczenia, na którym zaznaczamy punkt obserwacji, rozmiar fototapety i łączymy wszystko, by uzyskać kąt. Najlepiej pokazuje to poniższa grafika:

Kąt obserwacji fototapety

By obliczyć kąt obserwacji fototapety musisz:

  1. Stanąć w punkcie obserwacji i zmierzyć odległość od rogu ściany do jej środka.
  2. Obliczyć iloraz h:a, a następnie z tablicy wartości funkcji sinus odczytać wartość kąta x (wartości sinus - sin alfa).
  3. Obliczyć kąt Y, korzystając ze wzoru Y=180o-2X.

Przykładowo odległość punktu obserwacji fototapety od rogu wynosi 500 cm (a), a punkt obserwacji fototapety (h) 300 cm. Dzieląc przez siebie wartości otrzymujemy wynik 0,6. Odczytując wartość sinX, kąt wynosi 37o. Teraz korzystamy z podanego wzoru, czyli 180o-(2*37o)=106o. Na tej podstawie możemy określić, że kąt obserwacji fototapety to 106o, czyli najlepsze będą krajobrazy czy panoramy, które nie wymagają oglądania w całości jednocześnie. Pamiętajmy o tym, że kąt powyżej 120 o oznacza, że lepiej zrezygnować z fototapety na całą ścianę i lepiej przykleić ją na mniejszą część lub wybrać inny rodzaj dekoracji ściennej.

Niesamowite efekty dzięki fototapecie z motywem

Fototapeta z motywem koni, nieba, miast pomaga stworzyć we wnętrzu niesamowity klimat. Pamiętajmy jedynie o tym, by rodzaj dekoracji ściennej, jej motyw i wielkość zawsze dostosowywać do funkcji, wielkości i stylu w jakim urządzono dane wnętrze. Biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne, jesteśmy w stanie stworzyć wnętrza, które będą wyglądały jak spod ręki słynnego architekta wnętrz. Zaszalejcie! Mnogość wzorów i kolorów dostępnych na naszej stronie pozwoli wam szybko uzyskać wymarzony efekt.

Dobieranie fototapet do wnętrz sprawia wam trudności czy zawsze z góry wiecie, co powinno znaleźć się na waszych ścianach?

Podziel się tym

Dodaj komentarz

 (with http://)